لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

خودارضایی در کودکان : چه باید کرد ؟

خودارضایی در کودکان : چه باید کرد ؟

خود ارضایی و خود لمسی دوران کودکی، جنبه ای طبیعی از  کشف بدن خود برای کودکان در سراسر دنیا به شمار می رود.  این عادت برای والدین خجالت آورتر است تا خود کودکان.  تا 18 ماهگی تمام کودکان متوجه وجود آلت تناسلی خود شده اند و ممکن است با آن بازی  کنند.

 والدین و بزرگترها نباید این عمل را با رفتار جنسی و هیجانات مرتبط با آن که در بزرگسالان تجربه می شود، یکی بپندارند. بازی با آلت تناسلی فقط یک عادت معمول مانند مکیدن انگشت است که کودکان  را آرام می کند و تنش آنها را کاهش می دهد .

 تنها زمانی باید اقدام به ترک این رفتار در فرزندتان کنید که این مساله تبدیل به یک عادت رفتاری مکرر گردد. بنابراین لزومی ندارد در صورتی که فرضا کودک شما یکی دوبار در ماه چنین عملی را انجام میدهد نگران شوید یا حساسیت زیادی به خرج دهید. در این موارد باید با بی توجهی از کنار این موضوع بگذرید یا از آن چشم پوشی کنید.  روش ترک این رفتار در کودکان با سایر عادات متفاوت است. اگر این عمل را با کلماتی مانند "بد " ، "زشت" یا "مضر" توصیف کنید، ممکن است در کودکا احساسات منفی شرم و گناه و اضطراب ایجاد شود و بر ادراک بعدی او درباره ی خودش و تمایلات جنسی اش تاثیر بگذارد.

زمانی که می بینید که فرزندتان  به خودش دست می زند یا آلت جنسی اش را لمس می کند یا با ان بازی می کند، زیاد سخت نگیرید و واکنش تند نشان ندهید،  او  را سرزنش نکنید  و هیچ توجهی به این رفتار نشان ندهید. سعی نکنید با خشونت و به طور ناگهانی حالت آنها را تغییر دهید. همچنین نباید در این مورد تذکر دهید چون معمولآً تذکر مستقیم، منجربه لجبازی می شود.  درعوض به طور غیر مستقیم و تدریجی توجه شان را به فعالیت دیگری معطوف کنید.  مثلآً به آنها یک بازی، رنگ کردن یک نقاشی یا ساختن یک خانه با خمیر بازی را پیشنهاد دهید. اگر به پیشنهاد شما توجهی نکردند، به آرامی گزینه های دیگری را مطرح کنید.  برخی بچه ها با درازکشیدن و مالیدن ناحیه جنسی به زمین خود ارضایی می کنند. در این حالت باید کودک را تشویق به نشستن کنید  و فعالیت یا ورزشی نشسته یا ایستاده را برایش طراحی کنید.  مانند خمیر بازی یا توپ بازی.   برخی دیگر از بچه ها آلت شان را با دست لمس میکنند. ممکن است در مواقعی که کودک زیاد از دستش استفاده میکند، استفاده از یک وسیله ی دیگر برای مشغول کردن دست ها مفید باشد . مثلاً  یک  گردن آویز متحرک اسباب بازی یا جاسوییچی جالب کودکانه یا یک پازل مکعبی یا یک تسبیح با دانه های رنگی زیبا.  لزومی ندارد به او بگویید که  «هر وقت خواستی به آلتت دست بزنی، به جای آن به گردن اویزت دست بزن!»  فرزند شما نباید بداند که این یک نوع  حقه است. همین که شما وسیله ی  جایگزین را در اختیارش بگذارید،  تعداد دفعات دست بردن او به سمت آلتش کمتر خواهد شد.  

ممکن است لازم باشد به کودکی که عادت به خود ارضایی مکرر دارد توضیح بدهید که چرا نباید خودارضایی کند و او را آگاه کنید.  این توضیح باید به گونه ای باشد که کودک را  درباره ی مسایل جنسی بزرگسالانه  کنجکاو نکند یا  به او احساس گناه را منتقل نکند. بهترین پاسخ این است: این کار مانند دست کردن در سوراخ بینی بی ادبانه است. اگر کسی چنین کاری را انجام دهد دیگران ممکن است فکرکنند او بچه ی مودبی نیست. این توضیح را با کمال خونسردی، همان گونه که در مورد مسواک زدن به آو اموزش می دهید، به زبان بیاورید.

موقعیت هایی که منجر به رفتار خودارضایی می شود شناسایی کنید و آنها را به حداقل برسانید. مثلاً اگر فرزند شما عادت دارد که در مقابل تلویزیون یا در هنگام تنهایی در اتاقش یا در رختخواب این کار را انجام دهد، سعی کنید در این موقعیت ها شیوه های دیگری را برای رفع تنش به او پیشنهاد دهید .

 

منبع :

 چارلز. ای شافر ؛ ترزای دیگرونیمو. بچه های خوب؛ عادت های بد. ترجمه میرمحی الدین گلباز. نشر همشهری. تهران:1378