لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

هشت اشتباه آدم­ های باهوش (قسمت اول)

هشت اشتباه آدم­ های باهوش (قسمت اول)

1.       آن ها مشغول بودن را با مفید بودن اشتباه می گیرند

سرعت تان را کندتر کنید و این جمله را به یاد داشته باشید: «بیشتر چیزها هیچ اهمیت خاصی ندارند». مشغول بودن معمولاً یک شکل تنبلی ذهنی است. به خاطر همین است که می‌گویند عاقلانه تر کار کنید نه سخت تر، فقط کافی است که یک نگاه به اطرافتان بیندازید. آن ها که از همه مشغول ترند، بازده کمتری دارند.

راه حل: سرعت تان را کم کنید. نفس بکشید. تعهدات تان را مرور کنید. کارهای مهم را در ابتدای برنامه های تان بیاورید. در هر زمان فقط یک کار را انجام دهید. از همین حالا شروع کنید. هر دو ساعت یک بار یک وقفۀ کوتاه برای استراحت داشته باشید و بعد کارتان را ادامه دهید.

  1. وقتشان را صرف دنبال کردن یک دستاورد ساختگی می کنند

رشد شخصی تنها زمانی که واقعی باشد، یک دستاورد است.

شما می توانید معروفترین سرگرمی های تجاری را در اینترنت ببینید. اکثر این سرگرمی ها از یک دستاورد ساختگی حمایت می کنند. فیسبوک و تویتر یکی از معروف ترین این سرگرمی ها هستند که دستاوردشان برای بیشتر دنبال کنندگانشان، در جمع آوری طرفدار و کسب امتیاز برای محصولات خلاصه می شود و عملاً به رشد، توسعه، نوآوری و خلاقیت کمک چندانی نمی کنند.

راه حل: از خودتان بپرسید: آیا این زندگی من است یا فردی دیگر؟ آیا به نظرم اشکالی ندارد که این کارها را فقط به خاطر اینکه از انجام آن لذت می برم، انجام دهم، فارغ از اینکه فکر کنم برای خودم یا دیگری فایده دارد یا نه؟

  1. یاد می گیرند یک کار را چطور انجام دهند، اما هیچ وقت انجامش نمی دهند

متأسفانه تعداد زیادی از آدم ها طوری زندگی می کنند که به آن موفقیتی که همیشه در رویاهایشان بوده است دست پیدا نمی کنند و این یک دلیل ساده دارد؛ هیچ وقت وارد عمل نمی شوند!

علم آموزی به معنای رشد و بالندگی نیست. رشد زمانی اتفاق می افتد که چیزهایی که می دانید و یادگرفته اید را به کار بگیرید تا زندگی تان را تغییر دهید. بیشتر آدم ها در سردرگمی کاملند. درواقع آن ها زندگی نمی کنند، فقط روزها را می گذرانند و هیچ وقت کاری را که لازم است انجام نمی دهند- یعنی به دنبال آرزوهایشان نمی روند.

مهم نیست که نابغه باشید یا دکترای فیزیک کوانتوم داشته باشید. اگر عمل نکنید، نمی توانید کوچکترین تغییری در زندگی تان ایجاد کنید. بین دانستن خالی و دانستن و عمل کردن تفاوت زیادی وجود دارد. دانش و هوش بدون عمل هر دو بی ارزش هستند. به همین سادگی!

راه حل: موفقیت شما در زندگی، در دنبال کردن اهدافتان نهفته است. پس تصمیم بگیرید و وارد عمل شوید.

  1. برای بررسی پیشرفت شان معیار سنجش درستی ندارند.

پیشرفت های شما، آینده تان را تعیین می کنند. تا زمانی که این پیشرفت ها را نسنجید، نمی توانید میزانش را پیش بینی کنید.

اگر موارد درست را بررسی نکنید، نسبت به فرصت هایی که برایتان پدیدار می شود کور می شوید. اینکه چه چیز را بسنجید، آیندۀ شما را پیش بینی می کند. باید چیزهایی را بسنجید که مستقیماً به هدف اولیۀ شما مرتبط باشد.

راه حل: رویکرد اصلی این است که بفهمید هدف اصلی تان چیست و بعد چیزهایی که مستقیماً در رسیدن به آن هدف دخیل هستند را بسنجید.

ادامه دارد ....

منبع

کتاب قفل یعنی کلیدی هم هست، مسعود لعلی، (1393)، تهران: انتشارات بهار سبز.