لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

بارداری در چه فصلی مناسب است؟

بارداری در چه فصلی مناسب است؟

در سال1930 پژوهشگران دریافتند که نوزادانی که در فصل زمستان متولد می شوند، بعدها بیشتر مستعد مشکلات سلامتی در طول زندگی می شوند. رشد کندتر، بیماری های روانی و حتی مرگ زودرس میان آنها بیشتر است. علت این موضوع به بیشتر بودن بیماری ها، آلودگی ها و درجۀ هوای سرد و سخت نسبت داده شد. اخیراً حتی مشخص شده مادران رنگین پوست، غیرمتاهل و مادرانی که تحصیلات دانشگاهی ندارند، بیشتر ممکن است بچه هایی با مشکلات سلامتی و رشد داشته باشند و بیشتر احتمال دارد در نیمه اول سال باردار شوند!

در بارداری هایی که در تابستان صورت گرفته بود، بچه ها وزن بهتری داشتند. مسمومیت بارداری و فشارخون بالا در تابستان کمتر بوده، اما مشکلاتی مانند علایم آغاز بارداری، (تهوع و استفراغ) در خانم‌هایی که 3 ماهه اول را در تابستان می‌گذرانند، بیشتر بود. اگر اواخر بارداری به تابستان بیفتد، چون تعریق بیشتر است میزان مایع اطراف جنین نیز کاهش می‌یابد و این مساله روی رشد و وزن‌گیری جنین تاثیر می گذارد. برای پیشگیری توصیه می‌شود خانم‌های باردار مصرف مایعات را بیشتر کنند و در خانه بمانند. افزایش احتمال بروز ماسک بارداری نکته دیگری است که در تابستان به علت آفتاب بیشتر رخ می دهد و با مصرف اصولی ضدآفتاب قابل پیش گیری است. بارداری در فصل بهار نیز با افزایش آلرژی و حساسیت همراه است.

در مورد بارداری در پائیز عملکرد سیستم دفاعی بدن در روزهای پائیزی ضعیف تر شده و احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی واگیردار نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا افزایش پیدا می کند. از این رو پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی و ویروسی به دلیل محدودیت مصرف دارو در دوران بارداری ضروری است. از طرف دیگر ضعف سیستم ایمنی به ویژه در هفته های اول بارداری می تواند منجر به بروز عوارضی مانند نقص جنینی و به دنیا آمدن نوزادانی کم وزن و نارس شود. مصرف آنتی اکسیدان های ضروری در این دوران و پیشگیری از ابتلا به فقر ویتامین ها و مواد معدنی بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری هاست. مصرف مقادیر کافی از ویتامین ها با یک رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی کافی و پرهیز از قرار گرفتن در محیط های شلوغ و افراد مبتلا به بیماری های واگیر در این مورد کمک کننده است.

بارداری در زمستان مزیت هایی از جهت خنک تر بودن هوا دارد اما باید از انجام ورزش های زمستانی به علت ریسک ضربه به شکم و زمین خوردن خودداری کرد.

 

بر اساس

http://www.sciencemag.org/news/2013/07/best-season-get-pregnant

صحبت های خانم دکتر شیرین نیرومنش_ گروه زنان و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه تهران http://www.alodoctor.ir/