لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

بازی های جنسی کودکان (قسمت اول)

بازی های جنسی کودکان (قسمت اول)

رشد جنسی کودک با کاوش دربارة بدن خود آغاز می شود. بچه ها معمولاً درکی از لذت جنسی ندارند. در عوض آنها دربارة بدن خودشان کنجکاوند. کنجکاوی دربارة نواحی جنسی بدن خود و دیگران معمولاً ‌در ابتدا هیچ تفاوتی با کنجکاوی دربارة سایر نقاط مرموز بدن مانند سوراخ ناف، گوش یا بینی ندارد، اما عموماً وقتی با منع والدین مواجه می شود، این کنجکاوی شدت می یابد و بچه ها ممکن است فکر کنند که چیزی «ممنوعه» آنجا وجود دارد.

جالب است بدانید ریشة بسیاری از اختلالات جنسی در بزرگسالی به ذهنیت اولیة افراد دربارة نواحی جنسی بدن شان و نوع واکنش والدین نسبت به کنجکاوی ها و سوالات جنسی آنها باز می گردد. بنابراین بسیار ضروری است که والدین دربارة شیوة پاسخگویی به سوالات کودکان در این حوزه و نیز چگونگی واکنش درست، آگاهی داشته باشند تا ناخواسته منجر به خسارات بلندمدت نشوند.

اغلب شما باید با چنین صحنة آشنایی مواجه شده باشید: دو یا سه کودک در سنین پیش دبستانی در اتاقی مشغول بازی هستند. وقتی بدون خبر وارد اتاق می شوید ممکن است از دیدن صحنة مقابل تان شوکه شوید. آنها با شلوارهای در آورده مشغول بازی با اندام جنسی همدیگر یا لمس بدن هم هستند. این صحنه در ابتدای امر برای هر بزرگسالی میخکوب کننده است. شما حق دارید جا بخورید، اما باید مراقب باشید که خونسردی تان را از دست ندهید. حالا بیایید فرض کنیم شما هم اکنون در همین موقعیت هستید. چه باید بکنید؟

اگر همة کودکان در سنین پیش دبستانی هستند ...

لبخندی بزنید و وارد اتاق شوید. بدون اینکه هیچ حالتی از سرزنش در چهره داشته باشید. از بچه ها بپرسید که مشغول چه کاری هستند؟ سپس از صحبت های آنها برای شروع بحث استفاده کنید:

« بچه ها ... می دانم که دربارة بدن خودتان و آدم های دیگر کنجکاو هستید. اما هر سوالی دارید می توانید از من بپرسید. اصلاً لازم نیست از سوال کردن خجالت بکشید.»

در این مواقع معمولاً بچه ها یا سکوت می کنند یا ممکن است سوالاتی را دربارة تفاوت های جنسی دختر و پسر مطرح کنند. اگر آنها سکوت کردند شما باید به صحبت ادامه دهید.

«حتماً متوجه شده اید که بعضی از نواحی بدن دخترها و پسرها با هم تفاوت دارد. این تفاوت، یک تفاوت طبیعی است. این تفاوت باعث می شود دخترها وقتی بزرگ شدند، مامان بشوند و پسرها بابا شوند». اگر دوست دارید بیشتر در این مورد بدانید من می توانم برایتان نقاشی اش را بکشم، اما بچه ها یادتان باشد که بعضی از جاهای بدن ما جاهای خصوصی هستند، از جملة ناحیة بین پاها. این نواحی باید همیشه پوشانده شوند و هیچ کس حق ندارد نواحی خصوصی بدن دیگری را ببیند یا نواحی خصوصی بدن خودش را به کسی نشان بدهد. حتی وقتی شما شنا می کنید این نواحی باید پوشانده شوند. فقط مامان و بابا (یا پرستار بچه) موقع نظافت یا پزشک موقع معاینه می تواند با حضور مامان و بابا این نواحی را ببیند یا لمس کند» 

ممکن است بچه ها بپرسند: چرا باید این نواحی را پوشاند؟ اصلاً چرا نباید قسمت های خصوصی بدن همدیگر را ببینیم؟

به این دلیل که این مساله جزء آداب اجتماعی است. همان طوری که شما وقتی می خواهید بینی تان را تمیز کنید، این کار را درحضور دیگران انجام نمی دهید. اگر دست تان را در مهمانی توی بینی تان کنید، دیگران فکر می کنند که شما بی ادب و بی ملاحظه هستید. آیا تمیز کردن بینی کار زشتی است؟ اصلاً! اتفاقاً باید هر روز این کار را انجام دهید، ولی نه در حضور دیگران.

موقعی که می خواهید ادرار یا مدفوع کنید، درب توالت را می بندید تا فرد دیگری شما را نبیند. اگر کسی وسط خیابان در حضور همه ادرار کند ما چه فکری در موردش می کنیم؟ فکر می کنیم که لابد عقلش را از دست داده یا چقدر بی ادب است. چرا ؟ مگر ادرار کردن کار بدی است؟ نه ! خیلی هم کار خوبی است و برای سلامتی ما ضروری نیز هست، ولی در حضور دیگران این کار بی ادبانه است. نواحی خصوصی بدن هم همین حالت را دارند. این نواحی بد یا زشت نیستند، اما خصوصی هستند. فقط متعلق به خود ما هستند و دیگران نباید آنها را ببینند و گرنه خلاف ادب است. اگر کسی بخواهد این کار بی ادبانه را انجام دهد ما باید با صدای بلند اعتراض کنیم.

اگر یکی از کودکان آن جمع به مراتب بزرگتر از باقی کودکان است ...

بعد از توضیحات بالا، باید با او (کودک بزرگتر) به طور جداگانه و تنها صحبت کنید. ممکن است کودک بزرگتر از طریق مدرسه یا به طور ناخواسته اطلاعاتی نامتناسب با سنش در مورد روابط جنسی کسب کرده باشد. در این وضعیت باید قبل از هرچیز سعی کنید با او صحبت کنید. ابتدا به او بگویید که چون از بقیه بزرگتر هست می تواند سوالات بیشتری دربارة کنجکاوی هایی که دارد، بپرسد.

سپس از نوع سوالاتی که او می پرسد می توانید حدس بزنید که میزان اطلاعات جنسی او در چه حد است؟ اگر متوجه شدید که اطلاعات او بیش از حد متناسب با سن اوست، باید تلاش کنید با سوال و جواب پی ببرید منبع این اطلاعات چه کسی است؟ اگر متوجه شدید که کودک رفتارهای جنسی نامتناسب با سنش نیز دارد باید اولاً او را حضوری نزد یک روانشناس بالینی ببرید (احتمالاتی مانند سوء استفادة جنسی باید در نظر گرفته شود) و ثانیاً او را با کودکان کوچکتر تنها نگذارید. به این معنا که به طور غیرمستقیم سعی کنید در هرجایی که او حضور دارد، حاضر باشید تا او نتواند اطلاعاتی را که به طور نامتناسب در مورد مسایل جنسی کسب کرده به کودکان دیگر انتقال دهد.

البته به یاد داشته باشید که کودک بزرگتر در هر شرایطی باز هم یک کودک است و نیاز به بازی، محبت و توجه دارد. اگر به هردلیلی او بر خلاف معصومیت کودکانه اش در معرض اطلاعات جنسی قرار گرفته است، تقصیر از او نیست و به هیچ وجه نباید کمترین سرزنشی شود. این موارد در اثر سهل انگاری و غفلت افرادی مانند پدر، مادر یا معلمین و سایر بزرگسالان رخ می دهد.

برگرفته (با تصرف) از

http://www.parents.com/toddlers-preschoolers/development/behavioral/exploring-down-there/