لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

نگرانی های جنسی زنان مبتلا به سرطان

نگرانی های جنسی زنان مبتلا به سرطان


زنان مبتلا به سرطان، بر اساس سن، زمان تشخیص سرطان، مدت زمان درمان و محل ضایعۀ سرطانی، نگرانی هایی در مورد توانایی باروری و باردارشدن دارند. آنها باید قبل از شروع درمان در مورد مسایل مرتبط با باروری با پزشک معالج شان  صحبت کنند. 
متخصصان سرطان (آنکولوژیست ها) به دلیل اولویتی که برای زنده ماندن بیمار قایل هستند، ممکن است توجه زیادی به مسایل باروری نداشته باشند. به همین دلیل، بیماران زن این حق را دارند که در مورد این دغدغه ها و نگرانی ها با یک متخصص دوم (مثلاً یک متخصص زنان و زایمان) نیز مشورت کنند. آنها باید در مورد تاثیرات درمان بر قاعدگی، بارداری و یائسگی زودرس با متخصص بحث کنند. احتمال ناباروری ها را بررسی کنند و همچنین بدانند که آیا می توانند از شیوه های جایگزینی مانند رحم اجاره ای یا منجمد کردن فولیکول تخمدان استفاده کنند یا خیر. به علاوه باید به آنها اطلاعات کافی در این مورد داده شود که تا چند سال بعد از درمان (یا شاید به صورت مادام العمر) نمی توانند باردار شوند. اگر آنها در شرایطی نیستند که طالب شنیدن این اطلاعات باشند، یکی از افراد نزدیک، باید در این مورد از پزشکان مختلف مشورت دریافت کند.
برخی درمان ها ممکن است منجر به قطع قاعدگی شوند. بیماران باید در مورد این درمان ها آگاهی کافی داشته باشند. البته این قطع قاعدگی اغلب موقتی بوده و غالباً بعد از بهبودی و قطع داروها قابل بازگشت است. در موارد نادری ممکن است تخمدان ها دیگر قادر به ساخت استروژن یا پروژسترون نباشند و فرد به یائسگی زودرس مبتلا شود.
به طور کلی باردار شدن در زنانی که تحت درمان سرطان قرار دارند، ممنوع است چرا که داروهای شیمی درمانی و همچنین پرتو درمانی می تواند منجر به خطرات جدی برای جنین شود.
حفظ باروری در بسیاری از انواع سرطان ممکن است و افراد بعد از بهبودی (اگر اعضای حیاتی مانند قلب، ریه، کبد و نیز تخمدان و رحم آسیب ندیده باشد) می توانند به فاصلۀ چند سال دوباره باردار شوند. البته در این مورد نگرانی هایی هم وجود دارد زیرا تغییرات هورمونی چشمگیری در زمان بارداری به وقوع می پیوندد که می تواند ریسک عود را در برخی از سرطان ها مانند سرطان پستان افزایش دهد. 
زنانی که تحت درمان عمل برداشتن سینه قرار می گیرند، ممکن است بیش از سایر زنان مبتلا به انواع دیگر سرطان درباره زیبایی و جذابیت جنسی خود تردید داشته باشند، زیرا در بسیاری از فرهنگ ها از جمله فرهنگ ما؛ پستان نماد زیبایی و زنانگی به حساب می آید. لذا این زنان دربارۀ این که بدون داشتن پستان باز هم ممکن است برای همسرشان جذاب باشند، مردد و بیمناک هستند. آنها ممکن است تا مدت ها بعد از جراحی از ترس اینکه مبادا دیگر زیبا یا خواستنی به نظر نرسند، از رابطه با همسرشان اجتناب کنند و در این شرایط حمایت همسر از آنها و نشان دادن اینکه زیبایی و جذابیت شان وابسته به یک عضو خاص بدن نیست، بسیار حایز اهمیت است.
زنانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند ممکن است کاهش میل جنسی را تجربه کنند، عوارض جانبی فیزیکی مانند ناراحتی معده، خستگی و ضعف می تواند باعث تحلیل انرژی فرد شود و میل کمی را برای رابطۀ جنسی باقی بگذارد. 
منبع 
http://www.cancer.org/treatment/sexuality-for-women-with-cance