لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

تغذیه و پوکی استخوان ها (2)

تغذیه و پوکی استخوان ها (2)

برخی از نوشیدنی های محبوب

بسیاری از نوشیدنی های بدون الکل حاوی اسیدفسفریک بوده، باعث دفع کلسیم در ادرار می شوند و خود فاقد کلسیم هستند؛ بنابراین برای خانم هایی که در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند، مشکل ساز خواهند بود.

در مواقعی که میزان دریافت کلسیم کم است، مصرف فسفر زیاد منجر به دفع کلسیم از بدن می شود. نوشیدنی های گازدار در صورتی که تنها در برخی مواقع مصرف شود، مشکلی ایجاد نمی کند، ولی بسیاری از افراد به خصوص خانم ها، مقدار زیادی از این نوشیدنی ها مصرف می کنند. موضوع بسیار مهم دیگر در مورد این افراد این است که میزان کمی از منابع سرشار از کلسیم و ویتامین D مانند شیر، دوغ و ماست مصرف می کنند.

برای جلوگیری از پوکی استخوان بیشتر از این نوشیدنی ها مصرف کنید:

  1. آب پرتقال غنی شده با کلسیم و ویتامین D: مصرف این آبمیوه در کنار آب معدنی و نوشیدنی های بدون گاز، گزینه های مناسبی برای پیشگیری از پوکی استخوان هستند.
  2. اسموتی میوه: یک لیوان ماست کم چرب، یک موز متوسط یا یک فنجان توت تازه و دو تکه یخ را در مخلوط کن یا غذاساز با هم ترکیب کرده و مصرف کنید.
  3. شیر ساده و یا ترکیب شیر با شکلات یا میوه

کافئین

کافئین، کلسیم و قدرت استخوان ها را کاهش می دهد. به ازای هر 100 میلی گرم کافئین، 6 میلی گرم از کلسیم بدن از دست می رود.

کاهش کلسیم استخوانی در اثر کافئین به اندازه نمک نیست، با این وجود قابل توجه بوده، باید در نظر گرفته شود و در افرادی که به میزان کافی از منابع کلسیم مصرف نمی کنند، می تواند مشکل ساز باشد.

خبر خوش اینکه مصرف کافئین تا 300 میلی گرم در روز به شرطی که منابع سرشار از کلسیم به میزان کافی دریافت شود، مشکل ساز نخواهد بود.

بیشترین میزان کافئین در قهوه یافت می شود. هر دو لیوان قهوه، حاوی حدود 320 میلی گرم کافئین است. هر قوطی از نوشابه های کافئینه نیز حاوی 80 میلی گرم کافئین هستند. با این حال، مطالعات نشان می دهند که چای با وجود کافئین، بر روی تراکم استخوان خانم های مسن اثر سوئی ندارد. این مطالعات نشان می دهند که چای حاوی ماده ای است که نقش محافظت کنندگی از استخوان ها را دارد.

برای محدود کردن کافئین آماده هستید؟ برای شروع می توانید فواصل نوشیدن قهوه را افزایش و غلظت قهوه را در هر بار نوشیدن کاهش دهید.

منبع

http://www.webmd.com/osteoporosis/features/diet-dangers#1

http://www.parsine.com/fa/news/20506/%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81