لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

مشکل در بله گفتن

مشکل در بله گفتن

 

  • آیا شما هم معتقدید که روابط با دیگران به میزانی که خواسته های آن ها را برآورده کنید، بستگی دارد؟

بسیاری از افرادی که حساس و احساسی هستند ممکن است چنین باوری داشته باشند، هرچند خودشان از این موضوع آگاه نباشند. اگر شما هم این طور هستید، احتمالاً باور دارید که تنها راه نگه داشتن افراد در زندگی تان این است که همیشه به آن ها بگویید "بله" یا ممکن است برای اجتناب از آزار یا ناراحت شدن افراد خانواده، دوستان تان و حتی غریبه ها، همیشه در جواب درخواست های آن ها پاسخ مثبت بدهید؛ حتی زمانی که واقعاً تمایلی به انجام آن کار ندارید باز هم بپذیرید؛ زیرا از ناراحت کردن دیگران وحشت دارید.

  • تا به حال شده به کسی پول قرض دهید؛ در حالی که تمایل به انجام این کار نداشته اید؟
  • برای تان پیش آماده درحالی که دلتان می خواسته در خانه تنها باشید، مجبور شوید به درخواست دوستتان در مورد رفتن به خرید بله بگویید؟
  • آیا تا به حال پروژه ای را قبول کرده اید، با وجود اینکه زمان کافی برای انجام آن نداشته اید؟

اگر با این روش زندگی می کنید، تغییر کمی سخت خواهد بود. ممکن است فکر کنید که این ویژگی فقط در شرایط خاص مشکل آفرین است؛ در نتیجه انگیزه ای برای تغییر و ایجاد روش جدید ارتباطی در شما ایجاد نشده باشد. اگر واقعاً مشکلی با "بله" گفتن به دیگران ندارید، می توانید این ویژگی را در خود نگه دارید. اما خب، عادت به بله گفتن به همه هر چقدر بیشتر ادامه یابد تغییر آن سخت تر خواهد بود. با وجود اینکه مغز ما به رفتارها عادت می کند و دوست دارد موقعیت ها برایش قابل پیش بینی باشند، اما آیا عادات غلط باید به دلیل قابل پیش بینی بودن حفظ شوند؟ اگر فردی به خوردن چای شیرین در صبحانه عادت داشته باشد، آیا زمانی که مبتلا به دیابت شد هم باید به این عادت ادامه دهد؟

در ادامه چند دلیل برای نشان دادن اهمیت "نه" گفتن به دیگران به ویژه زمانی که تمایل یا نیازی به بله گفتن ندارید، برای تان ارائه می شود:

  1. روابط بر مبنای رفتار اصیل و واقعی با دیگران شکل می گیرد، بر اساس اینکه چگونه احساس های خودتان را با دیگران در میان بگذارید و واقعی رفتار کنید. اصالت در رفتار باعث صداقت می شود و صداقت اعتماد می آورد و اعتماد منجر به صمیمیت می شود. زمانی که با دیگران صادق نیستید، میزان صمیمیت شما با آن ها محدود می شود. اگر همیشه احساس واقعی تان را از دیگران مخفی کنید و خواسته های آن ها را بپذیرید، به مرور صمیمت شما با ایشان کمتر خواهد شد؛ زیرا شما با آن ها راحت و صادق نیستید.
  2. زمانی که شما در ارتباط با دیگران به نیازها و احساسات خودتان بی توجه هستید، روابط شما ممکن است  کم رنگ شده و در روابط اجتماعی حمایت و شادابی واقعی را نداشته باشید. اگر در رابطه با کسی یا کسانی احساس می کنید که خسته و ناراحت هستید، توجه داشته باشید که احتمالاً در این روابط خودِ واقعی تان نبوده و از تحمل خواسته های آن ها تحت فشار هستید.
  3. اگر در ارتباط با دیگران شما همیشه ارائه دهندۀ خدمت هستید و همواره درخواست همه را می پذیرید و کسی به خواسته های شما اهمیت نمی دهد؛ بدانید این یک رابطۀ متقابل نیست. رابطه متقابل به معنی ارتباط دوطرفه و متقابل است. در حالی که افرادی که همیشه به دیگران بله می گویند، در واقع روابط متقابل با دیگران ندارند و فقط در حال تحمل چیزهایی هستند که در اکثر مواقع علاقه ای به آن ها ندارند.

حال نظرتان چیست؟ آیا هنوز فکر می کنید ارتباط با دیگران به معنی این است که همیشه به آن ها بگویید "بله"

برگرفته از

https://blogs.psychcentral.com/emotionally-sensitive/2017/03/the-problem-with-saying-yes/