لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) را بشناسید (قسمت سوم)

اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) را بشناسید (قسمت سوم)

در قسمت های قبلی مقاله حاضر، اختلال نافرمانی مقابله ای را تعریف کرده و درباره نشانه های تشخیصی، شیوع، علل، چشم انداز و پیشگیری از آن صحبت کردیم. در این قسمت به درمان های رایج این اختلال پرداخته و در نهایت توصیه هایی را به والدین جهت برخورد با کودکان ODD معرفی می کنیم.

چگونه اختلال نافرمانی مقابله ای درمان می شود؟

درمان ODD بر پایه عوامل بسیاری، از جمله سن کودک، شدت علایم و توانایی کودک برای تحمل درمان ویژه تعیین می شود.

به طورکلی، درمان اختلال نافرمانی مقابله ای شامل ترکیبی از موارد زیر است:

روان درمانی

روان درمانی نوعی از مشاوره بوده که هدف آن کمک به کودک است تا بتواند در زمینه مقابله مؤثر، حل مسأله و راه های بیان و کنترل خشم مهارت هایی را کسب کند. نوع دیگری از درمان های این گروه، رفتار درمانی شناختی است که هدف آن تغییر شیوه تفکر (شناخت) کودک به منظور بهبود رفتار اوست. معمولاً خانواده درمانی نیز برای کمک به بهبود تعاملات خانواده و ارتباط میان اعضای خانواده انجام می شود. علاوه بر این، یک روش درمانی تخصصی به نام «آموزش مدیریت والدین» وجود دارد که به والدین روش هایی را در جهت تغییر مثبت رفتار کودکشان آموزش می دهد. برنامه های مدیریت رفتار، ایجاد قراردادهایی بین والد و کودک هستند که در آن ها پاداش هایی برای رفتارهای مثبت و مجازات هایی برای رفتارهای منفی تعیین می شود.

دارو درمانی

هیچ دارویی که به طور علمی ثابت شده یا به طور رسمی تأیید شده باشد، برای درمان ODD وجود ندارد، اما داروها گاهی اوقات ممکن است برای درمان بیماری های روانی دیگری که ممکن است همراه ODD مشاهده شوند، از جمله اختلال نقص توجه/ بیش فعالی (ADHD) یا افسردگی تجویز شوند.

والدین چگونه باید با کودک مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله ای برخورد کنند؟

نکات زیر به والدین کودکان ODD کمک می کند که بتوانند به طور مؤثر رفتار آن ها را مدیریت کنند:

  1. بدون خشم پاسخ دهید. بدترین واکنش شما نسبت به یک کودک ODD خشونت است. پس تا جایی که می توانید آرام باشید و از فریادکشیدن اجتناب کنید.
  2. توجه مثبت ارائه کنید. کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله ای اکثراً بیماری روحی و عصبی دارند. آن ها تمایل دارند مجادلات منفی طولانی با بزرگسالان داشته باشند؛ زیرا مدام به خاطر رفتار نادرستشان باید تذکر بشنوند یا مرتب بازخواست می شوند. سعی کنید هر روز به میزان مناسب به کودکتان توجه مثبت داشته باشید. این می تواند به بهبود رابطه شما و کاهش مشکلات رفتاری کمک کند. به عنوان مثال، شما می توانید با صرف هر روز 15 دقیقه صحبت، بازی یا انجام یک فعالیت دو نفره با کودکتان توجه مناسب خود را به او نشان دهید. تحقیقات نشان داده اند که در درازمدت، توجه مثبت تا حد زیادی می تواند مشکلات رفتاری را کاهش دهد.
  3. قوانین صریح و روشن وضع کنید. کودکان و نوجوانان ODD عاشق جر و بحث در مورد قوانین و مقررات هستند. آن ها اغلب دنبال روزنه ای برای دعوا می گردند و بلافاصله از کوره درمی روند. ایجاد قوانین خانگی روشن می تواند اولین گام مثبت برای کاهش جر و بحث در آن ها باشد.

این قوانین را به در یخچال یا مکان های قابل رویت در خانه بچسبانید. سپس، در صورت نیاز به آن ها اشاره کنید. به عنوان مثال، هنگامی که فرزند شما می گوید: «من نمی خواهم تکالیفم را الان انجام دهم» اشاره کنید به قانونی که می گوید: «زمان انجام این تکلیف در ساعت 4:00 است». قوانین را ساده تنظیم کنید و فهرست فعالیت های کودک را بیش از حد طولانی ننویسید.

  1. در اجرای قوانین، صریح و ثابت قدم باشید. معمولاً ماهیت اختلال نافرمانی مقابله ای برای والدین پوشیده است؛ بنابراین آن ها بعد از یک کش مکش طولانی با کودک، در نهایت تسلیم می شوند. مهمترین رمز موفقیت شما برای مدیریت رفتار کودکتان این است که در اجرا و پیگیری برنامه رفتاری خودتان قوی، صریح و ثابت قدم باشید.

اگر شما به کودک تان می گویید اتاقش را تمییز کند و او بر سر این موضوع با شما بحث می کند، به جای مجادله، یک دستورالعمل روشن و صریح ارائه کنید و پیامد آن را نیز مشخص کنید. به عنوان مثال «در صورتی که اتاقت را تمیز نکنی اجازه روشن کردن کامپیوتر را نخواهی داشت».

اگر او انجام آن فعالیت را قبول نکرد، سعی نکنید به زور کودک تان را وادار به تمییز کردن اتاق کنید. توضیح بیش از حد، سرزنش و فریاد، راه های مؤثری نیستند. تنها او را به پیامد رفتارش آگاه کرده و سپس مجازات را اعمال کنید.

  1. اتفاق ها را شخصی نپندارید. رفتار فرزندتان را به دل نگیرید. هنگامی که کودک ODD شما خارج از چهارچوب عمل می کند، درست است که تحمل این شرایط سخت می باشد، اما می توانید بدون قضاوت شرایط او را درک کنید. زمانی که او رفتار ناهنجار نشان داده یا ناسزا می گوید، سعی نکنید به دنبال تلافی باشید و از داخل شدن به گودال مجادله و جواب پس دادن به شدت اجتناب کنید. مواقعی وجود دارد که او شما را دوست ندارد، حتی ممکن است با فریاد به شما بگوید: «ازت متنفرم» یا شما را با نام احمق صدا بزند. در این شرایط به چالش هایی که او درگیر آن است فکر کنید و به جای دشنام دادن متقابل و جر و بحث طولانی او را متوجه قراردادهایی که با هم گذشته اید، بکنید.
  2. به دنبال حمایت و درمان حرفه ای باشید. آموزش والدین اغلب یک بخش بزرگ از درمان است و یک روان شناس یا مشاور حرفه ای می تواند با آموزش تکنیک های اصلاح رفتار در خانه به شما در مدیریت درست رفتار کودکتان در خانه کمک کند.

مدیریت رفتار کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله ای کار بسیار دشوار اما شدنی است. برای تنظیم یک برنامه تغییر رفتار برای آن ها، به همکاری والدین، دوستان، سیستم مدرسه و تمام بزرگسالانی که نقش مهمی در زندگی کودک دارند، نیاز است.

پایان

منابع

American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (Fifth Ed). Arlington, VA: American Psychiatric Publishing

http://www.webmd.com/mental-health/oppositional-defiant-disorder#1

https://psychcentral.com/blog/archives/2011/06/20/4-ways-to-manage-oppositional-defiant-disorder-in-children/

https://www.verywell.com/oppositional-defiant-disorder-discipline-1094924