لطفا با ارسال پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در بهبود و ارتقاء ابرسلامت یاری نمائید.

به بهترین پیشنهادات یک عدد ربع سکه جایزه داده خواهد شد.

پیامدهای رقابت خواهر و برادران (قسمت سوم)

پیامدهای رقابت خواهر و برادران (قسمت سوم)

در قسمت های قبل توضیح دادیم که رقابت بین خواهران و برادران چه مشکلاتی را به وجود می آورد و چگونه می توانیم به آن ها بیاموزیم باهم درست رفتار کنند. همچنین درباره دلایل بروز رفتارهای رقابت جویانه بین خواهران و برادران صحبت کردیم. در این قسمت روش هایی را به شما معرفی می کنیم که به کمک آن ها بتوانید به بهترین وجه، رفتارهای رقابت جویانه بین فرزندانتان را به حدقل برسانید.

 • به کودکان و نوجوانان خود روش های درست جلب توجه را آموزش دهید. به آن ها نشان دهید که چگونه به کودک دیگر نگاه کنند، به عنوان مثال اگر در حال شیر دادن به نوزاد خود هستید و پسر چهار ساله تان سعی می کند با شیطنت توجه تان را به خود جلب کند. به او بگویید: «ببین داداش کوچولو چقدر کوچیک و ضعیفه، خودش که نمی تونه غذا بخوره، اگه من بهش شیر ندم گرسنه می مونه و گریه می کنه. هر دوی شما برام مهم هستید. پس تا من دارم به داداشی شیر میدم برو اسباب بازی ها تو آماده کن تا بعدش با هم بازی کنیم».
 • به تمام فرزندانتان بر اساس توانایی هایشان مسؤولیت دهید. حتی اگر یکی از آن ها توانمندتر از دیگری است، باز هم شما مسؤولیت های داخل منزل را بین آن ها تقسیم کنید و هنگام تشویق، جوری رفتار نکنید که یکی از آن ها احساس کند مقدار تلاشش از دیگری کم ارزشتر است. به عنوان مثال بگویید: «امروز محمد در خرید به من کمک کرد، آفرین پسرم خیلی کمکم کردی، علی هم در چیدن میز خیلی به من کمک کرد و من توانستم چند کار دیگر را انجام دهم. اگر علی و محمد نبودند نمی توانستم به موقع کارهایم را تمام کنم. از هر دوی شما راضی هستم».
 • به کودکانتان یاد دهید اسباب بازی هایشان را به هم قرض بدهند. آن ها را به انجام بازی های اشتراکی تشویق کنید، اما به حریم شخصی و خصوصی کودکانتان نیز احترام بگذارید. این حق هر کودکی است که لباس، اسباب بازی، کمد و سایر وسایل مخصوص به خود را داشته باشد و با علاقه و رضایت خودش آن را به خواهر و برادران دیگرش بدهد. درست نیست که به زور آن ها را وادار کنید از وسایل یکدیگر استفاده کنند و خودتان نیز به این حریم احترام بگذارید. هر انسانی یک موجود منحصر به فرد با نیازها و علایق منحصر به فرد است. اجازه ندهید کودک شما در بزرگسالی با حسرت به عقب نگاه کند و بگوید: «حتی عروسکم هم مال خودم نبود».
 • برنامه زندگی تان را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید زمان هایی از روز، برای هر یک از کودکانتان زمان جداگانه ای اختصاص دهید. حتی اگر چند فرزند دارید، آن ها نیاز دارند که گاهی تنها با شما درد و دل کنند، تنها با شما خلوت کنند و نیازشان را خصوصی به خودتان بگویند. به این قضیه بی تفاوت نباشید.
 • هنگامی که کودکانتان با شما صحبت می کنند، بدون انجام کار دیگری روبرویشان بنشینید، به چشمانشان نگاه کنید و واقعاً به آن ها گوش دهید. حتی اگر خلاف انتظارات شما صحبت می کنند، حداقل کمکی که می توانید به آن ها بکنید این است که قبل از هر موعظه و نصیحت درک شان کنید. مطمئن باشید اگر کودکان بفهمند که شما به احساساتشان احترام می گذارید، بسیاری از مشکلاتشان با شما و خواهران و برادران دیگرشان حل خواهد شد.
 • وقتی فرزندان شما با یکدیگر دعوا می کنند، سعی نکنید خودتان این دعوا را حل و فصل کرده و نتیجه گیری کنید، بلکه باید در این شرایط به آن ها مهارت های حل مسأله را آموزش دهید تا خودشان متوجه اشتباهاتشان شوند. به عنوان مثال اگر کودکان شما حین بازی با هم دعوا کردند به هر کدام یک برگه بدهید و بخواهید دلایل به وجود آمدن این دعوا را بنویسند یا نقاشی کنند. سپس روی پاسخ های هر کدام متمرکز شوید و با پرسش و پاسخ هدایتشان کنید که راه حل درست را پیدا کنند. در این چالش برنده و بازنده وجود ندارد. مهم نیست چه کسی دعوا را شروع کرده است. هر دو مسؤول هستند و هر دو باید برای حل مشکل راه حل پیدا کنند.
 • در حین دعوای کودکانتان هرگز داد نزنید و سخنرانی نکنید. به هر یک از آن ها برای بیان احساس شان درباره برادر یا خواهر، دعوا و دلایل رفتارشان فرصت دهید.
 • اگر با وجود تمام تلاش های شما، پسران یا دخترانتان مکرر دعوا می کنند و یکی از آن ها همیشه قربانی است، باید درباره این مسأله پیگیر بوده و حتی شاید لازم باشد در جستجوی راهنمایی حرفه ای از روان شناس و مشاور باشید.
 • قوانین مربوط به احترام به حقوق دیگر اعضای خانواده و عواقب رعایت نکردنشان را به صورت مشخص برای کودکانتان توضیح دهید. درصورتی که هر کدام از آن ها این قوانین را زیر پا گذاشتند باید پیامد رفتار نادرستشان را متحمل شوند و این مجازات فقط به رفتار نادرستشان مربوط می شود و شخصیت و موجودیت خودشان در خانواده محفوظ است.
 • فرزندانتان را در نوشتن قوانین بازی با هم و مجازات شکستن این قوانین مشارکت دهید به عنوان مثال:
  • داد زدن، لگد زدن، پرت کردن، هل دادن و هر نوع رفتار به قصد صدمه زدن به دیگری ممنوع
  • استفاده از اسامی نادرست و مسخره کردن ممنوع
  • مسخره کردن کودکی که تنبیه شده یا قرار است تنبیه شود ممنوع
  • دست زدن به وسایل یکدیگر بدون اجازه ممنوع
  • حرف بردن و حرف آوردن پیش والدین ممنوع
  • رعایت نکردن نوبت ممنوع
  • هر کس بگه من اول آخر میشه

این قوانین را بنویسید و برایشان شکل های مناسب بچسبانید و مجازات هر کدام را مشخص کنید. سپس آن را در مقابل دید نصب کنید تا مؤثرتر بتوانید آن ها را به فرزندانتان آموزش دهید.

 • قبل از اینکه تصمیم بگیرید فرزند جدیدی به دنیا آورید، در تمام دوران بارداری و در آستانه تولد نوزاد جدید، با دختران و پسران خود صحبت کنید و آن ها را از نظر روحی آماده کنید. از آن ها در مورد این اتفاق نظر بخواهید، به احساساتشان گوش کنید، اجازه دهید قبل از تولد نوزاد با او ارتباط برقرار کنند، با او صحبت کنند، او را نوازش کنند و آینده را هنگام ورود او تصور کنند.

پایان

منبع

http://oureverydaylife.com/consequences-sibling-rivalry-25642.html

http://www.med.umich.edu/yourchild/topics/sibriv.htm